שמאות מוקדמת


הידעתם שדו"ח השמאי הוא הסיבה לדחייה של כעשירית מבקשת הלוואות, בעיקר משכנתאות? לעתים קרובות מאמינים שזה קורה כאשר הערכות מורידות משווי העסקה. עם זאת, ישנן סיבות אחרות, כגון חריגות בנייה או בעיות רישום, שהרוכשים לא היו מודעים להן. 


מהי בעצם שמאות מוקדמת?

שמאות מוקדמת מהווה שמאות טרום רכישה. מדובר בשומת מקרקעין שנערכת לפני שנחתמה העסקה.

ישנה חשיבות להזמנת שמאי מקרקעין לנכס עוד לפני חתימה על חוזה וזאת במיוחד כאשר מדובר בבית צמוד קרקע, דירת גן, דירה בקומה העליונה או כאשר נזקקים לשיעור מימון של 75%.

במקרים בהם נדרשת משכנתא בשיעור מימון מקסימלי של 75% ואין הון עצמי נוסף שיוכל לסייע להשלים את הפער ואת העסקה קיימת חשיבות מכרעת לדאוג לשמאי שיבדוק את הנכס על מנת לוודא שהבנק לא יעמיד שווי נמוך ממה שאנו מתכוונים לשלם עבורו.

בנוסף, הזמנת שמאי מקרקעין שיערוך שמאות מוקדמת רצויה בכל נכס בו האפשרות לחריגות בנייה גבוהה. בשומה למטרת בטוחה שנערכת לבנק, השמאי יבצע התאמה להיתר בניה ובכך יוריד את שווי הנכס כביכול. זאת ועוד, עדיף להיות מודעים לחריגות הבנייה מראש מכיוון שבמקרים מסוימים הבנקים לא יעניקו לנו משכנתא אלא אם נפתור אותן.


מה אם אין צורך במשכנתא?

כדאי לבדוק חריגות בנייה ובעיות רישום נוספות לפני החתימה על ההסכם, ללא קשר אם תבקשו משכנתא או הלוואה כדי לממן את העסקה. זה לא רעיון טוב לבצע עסקה רק מתוך מחשבה כי מדובר על נכס חדש, ולכן הוא נקי מבעיות, מכיוון שניתן למצוא פגמים רישויים, תכנוניים ומשפטיים גם בנכסים חדשים שנבנו.


מתכננים לרכוש נכס? פנו למשרדנו לליווי שמאי לעסקה בטוחה.

 


logo בניית אתרים