מה נשתנה בפסח הזה ומה ישתנה בשוק הנדל"ן בשנה הקרובה? הקושייה הגדולה עוד לפנינו

בכל חג פסח נדרשים ל-4 קושיות, שתי קושיות מיוחסות לעבדות ושתי קושיות מיוחסות לחירות.

אפשר להגיד שגם בשוק הנדל"ן אנחנו מייחלים למעבר מעבדות לחירות, למצב שניתן יהיה לרכוש דירה במחיר שפוי, ליציבות בענף מכל הבחינות.

יחד עם זאת, השנה האחרונה היתה מלאה בשאלות יותר מתשובות, בחוסר ודאות וספקולציות.


קצת לפני ערב פסח אשתקד (3.4.2023), העלה בנק ישראל את הריבית ב-0.25% וריבית בנק ישראל עמדה על 4.5%. שנה לאחר מכן אנחנו באותה הנקודה. יחד עם זאת, במהלך השנה הריבית אף עלתה ל-4.75%. מדובר בריבית הגבוהה ביותר משנת 2006 דבר שיצר קיפאון בשוק הנדל"ן וזאת לאחר עליית ריבית הדרגתית שהחלה מחודש אפריל 2022. משקיעים, משפרי דיור וזוגות צעירים יושבים על הגדר, קצב התחלות הבניה ירד באופן דרמטי לאור שיעור המימון הגבוה הנדרש מהיזמים ובעלי משכנתאות מנסים להתמודד עם ההחזרים שתפחו. אלו שהחליטו לדחות את תשלומי המשכנתא קרובים לסיים או סיימו עם תקופת הדחייה וכעת צריכים לעמוד בתשלומים גבוהים אף יותר. ההמלצה שלי למי שעוד לא עשה זאת, להסתייע ביועץ משכנתאות, יועץ מימון או שמאי מקרקעין לבחינת התזרים הכולל ומציאת פתרונות חלופיים לרבות שינוי אופי הדיור.


קצת לפני פסח אשתקד, בחודש ינואר 2023, לאחר השבעת הממשלה ה-37, הוצגה הרפורמה המשפטית, תכנית לשינויים במערכת המשפט.

כנגד הרפורמה ובסמוך להצגתה החלו מחאות נרחבות שנמשכו והוחרפו במהלך השנה.

מבלי להיכנס לפוליטיקה, אי אפשר להתעלם מהשפעתה. הרפורמה החריפה את חוסר הודאות והיציבות ועירערה ענפים רבים בישראל וביניהם את ענף הנדל"ן.


בדיוק במחצית השנה, בין פסח 2023 לפסח 2024 פרצה מלחמת חרבות ברזל. רבים חוו פגיעה בתחושת הביטחון האישי דבר שהגביר את הביקוש לדירות עם ממ"ד בסביבה מרוחקת מאזורי העימות. רבים העתיקו את מקום מגוריהם מהצפון ומהעוטף לכיוון המרכז דבר שהגביר את הביקוש באזורים מסויימים.

בנוסף, המלחמה העלתה את המודעות והצורך בקידום מתחמים ופרויקטים של התחדשות עירונית, ולא רק לצורך חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה אלא לצורך יצירת מיגון אישי והגברת תחושת הביטחון. המועצה הארצית לתכנון ובניה יצרה פתרונות מיידיים ואיפשרה הקמת ממ"דים בפטור מהיתר בניה, בין היתר, בבתים פרטיים.

יחד עם זאת, לא מדובר בפתרונות מספקים לכלל האוכלוסייה. יש צורך בתיקוני חקיקה והתרת קשרים בירוקרטיים לצורך מציאת פתרונות רוחביים בתחום ההתחדשות העירונית והוודאות בשוק הנדל"ן.


ליזמים וקבלנים, שעד כה נחשפו לסביבת ריבית עולה ולקושי מימוני, כעת הצטרף המחסור בכוח אדם אשר יצר האטה נוספת בקצב הבניה של פרויקטים קיימים ובהתחלות בניה חדשות.

מרבית מהפרויקטים המצויים בשיווק הרחיבו והעמיקו את המבצעים ותנאי התשלום, ניתנו הנחות והטבות וזאת על מנת לצמצם את הפגיעה כמה שיותר.

עם זאת, בטווח הרחוק, סביר שמחירי הדירות החדשות יעלו והדבר יתגלגל לכיסו של האדם הפרטי.


במהלך השנה האחרונה נצפו ירידות מהותיות בהיקף המכירות בענף הנדל"ן ובחלק מהאזורים גם בשווי הדירות. הקושייה הגדולה מכל, מה הולך להשתנות בשנה הקרובה?

אל תמתינו לירידת הריבית ועליית המחירים הבאה שכן העלייה הבאה יכולה להיות משמעותית מאוד. תחפשו הזדמנויות כבר עכשיו. הזדמנות טובה יכולה להיות תנאי תשלום טובים ברכישת דירה חדשה. כך לדוגמא, תשלום ראשוני בשיעור של 10% ויתרת התשלום (90%) באכלוס. באופן זה אתם נהנים מעליות המחירים ובהוצאות מימון מינימליות.


יש לכם קושיות נוספות בנושא? מוזמנים לפנות אלינו בשאלות 

logo בניית אתרים